Poole Wheelers 2018 dinner and prize presentation

Poole Wheelers celebrated 2018 with its annual dinner and prize presentation at Salterns Hotel on 24th November with lots of members and guests attending.

Special thanks go to those who kindly donated to our raffle prizes:

  • Primera £100 voucher – Jason Gault Team Jobs
  • Cyclefix three 3* services – Dennis Thorn
  • Bike Cleaning kit – Andy Downton
  • Will service – Simon Bowman
  • Rowing Lessons – Ian Dryden
  • Bottle of Champagne – Ian White
  • Women’s Sports Skirt – Lauren Bishop

Next year Poole Wheelers will be supporting the local charity, AboutFace, which provides support for patients who have been diagnosed or living with head and neck cancer. Fellow wheeler, Robin Darch, already organised a ride in support on 17th November in aid of this and the club will continue to support in the coming year.

Thanks to Les Pick for being master of ceremony and to Ellie Rendell for handing out the trophies. Photographs courtesy of John Pick.

Award winners 2018

Some of the award winners who received their trophies at the dinner

Rothwell Points competition

Nick Barks 266 points
(Trophy: “PWCC Presented By A ROTHWELL Esq President 1953-55”)
Paul Axon 203
Patryk Witkowski 198
Ian Dryden 192
Luke Rendell 174
Craig Weston 166
Gary Tuskin 161
Ellie Rendell 155
Mike Williams 154
Ben Salvia 134

10 Leagues

Ellie Rendell 3rd Division 10 League
Ian Dryden 2nd Division 10 League (trophy)
Paul Axon 1st Division 10 League (Sid Rooker Memorial trophy)
Luke Rendell Premier Division 10 League (ALAN SPENCER MEMORIAL trophy)
Luke Rendell Handicap 10 League trophy (BERT BENNETT Memorial Cup)
Dan Byrne Junior 10 League (junior trophy)

Other competitions

Luke Rendell Best Improver – over the year
Ellie Rendell Novice shield
Paul Axon Hill Climb Trophy

Cyclo Cross

Martin Reeder Senior Cyclo-cross
Oliver Tooley Juvenile Boy Cyclo cross Champion

Track

Tom Day Colin Price Trophy for the outstanding Junior / Juvenile on the track
Simon Pettifer Senior Track Champion (Rob Jefferies memorial picture)
Tom Day U16 – Boy Track Champion
Isabel Sharp U16 – Girl Track Champion
Jamie Whitcher U14 – Boy Track Champion
Isabel Sharp U14 – Girl Track Champion
Ollie Pettifer U12 – Boy Track Champion
Charlie Pettifer U10 – Boy Track Champion
Grace Upshall U10 – Girl Track Champion

Road Racing

Mark Valentine Senior Road Race Trophy awarded for BC points (“The TOM SHEPHERD Memorial Trophy”)
N Manderville Junior Road Race Trophy

Honorary trophies announced on the night

Richard Martin Club Person of the Year (“The Ian Cribb Memorial Trophy”)

Voted for by secret ballot at the AGM

Digby Llewellyn 2018 Special Achivement Award

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.